NOWOŚĆZDROWIE

Biohacking – samoedycja genów

Co to jest Biohacking? Jest to sterowanie procesami w życiu w taki sposób, aby osiągnąć maksymalne korzyści zdrowotne oraz regeneracyjne. Ma nam pomóc w byciu bardziej efektywnym i wydajnym. Nie jest to droga na skróty, tylko długotrwały proces, który ma przynieść korzyści. Dave Asprey, czyli twórca biohackingu opisał to tak – „biohacking to sztuka i nauka stawania się super człowiekiem”. Ta metoda wykorzystuje wszystkie możliwe dostępne środki, poprawiające jakość naszego życia. Zrozumieć własny organizm, to jedno z podstawowych elementów biohackingu.

Metody biohackingu

Na jakość snu wpływa wiele rzeczy. Jedną z metod poprawienia jakości snu są pomarańczowe okulary blokujące niebieskie światło. Zawierają one filtr światła niebieskiego, dzięki czemu lepiej zasypiamy. Są też metody, które pomagają nam redukować stres to medytacja, joga oraz przebywanie na świeżym powietrzu pośród przyrody. Codzienny ruch jest jednym z podstawowych sposobów na radzenie sobie ze stresem. Dieta także jest elementem biohackingu. Wybieranie odpowiednich produktów, które nie są przetworzone oraz jedzenie o odpowiednich porach jest rzeczą, którą trzeba bezwzględnie przestrzegać, aby być zdrowym. Utrzymanie odpowiedniego balansu między ciepłem, a zimnem bardzo pomaga naszemu organizmowi. Warto zatem stosować zimny prysznic, który pobudza nas i orzeźwia. Morsowanie z kolei poprawia odporność oraz wzmacnia nasz układ nerwowy. Jeśli chodzi o ciepło, to warto wybrać się do sauny, dzięki której poprawia nam się jakość snu oraz regeneracja. Adaptogeny to rośliny, które wpływają na nasze ciało i umysł. Najpopularniejszym adaptogenem jest ashwaganda, która poprawia jakość snu oraz redukuje stres. Nutrigenomika, jest dziedziną nauki, która bada wpływ składników pokarmowych na ekspresję genów. Ona także zalicza się do metod poprawienia przemiany materii..

Biohaker

Dave Asprey to twórca biohackingu. Wyróżnił on w niej trzy typy. Są nim body hacking, czyli metoda ulepszenia funkcji organizmu za pomocą cybernetycznych urządzeń albo wprowadzenia biochemikaliów. Drugim elementem jest nutrigenomika, czyli nauka, która bada związki między odżywianiem, zdrowiem człowieka, a genomem. Ostatnim trzecim typem jest Biologia „zrób to sam”. Jest to ruch społeczny, gdzie osoby studiują biologię, używając tych samych metod, co instytucje badawcze. Josiah „Jo” Zayner jest biohakerem. Pracował w NASA, a obecnie jest badaczem inżynierii genetycznej. W 2017 roku przeprowadził on badanie na sobie. Za pomocą technologii CRISPR chciał wprowadzić modyfikacje własnych genów. Z całego eksperymentu odbyła się transmisja. Użył tej metody na swoim organizmie, ponieważ borykał się z problemami jelitowo – żołądkowymi. W czasie rozmowy z WP Wiadomości stwierdził „Dziś jestem wolny od bólu, Od momentu zastosowania metody CRISPR ani razu nie miałem podobnych problemów”. Nie wszystko w tej metodzie było bezpieczne, ponieważ najpierw mocno osłabiał swój organizm, przyjmując antybiotyki. Musiał zniszczyć swoją florę bakteryjną przewodu pokarmowego i zastąpić nową. Po udanym eksperymencie, założył własną firmę THE ODIN, gdzie oferuje artykuły biohackingowe, czyli zestawy do samodzielnej edycji genów. Jego modyfikowanie genu nie spodobało się instytucji rządowej FDA, zajmującej się żywnością i lekami. Jednak w tej sprawie nic się nie zmieniło, dalej prowadzi swoją firmę. 

Sposoby hakowania ciała

Jednym ze sposobów jest redukcja stanów zapalnych, które mocno uszkadzają tkanki. W takiej sytuacji można zastosować antyoksydanty takie jak witamina E, melatonina. Przyjmowanie innunomodulatorów, czyli grupy leków, które są stosowane w leczeniu nowotworów układu krwiotwórczego to następny sposób. Kolejną opcją jest wspieranie pracy mitochondriów. Pomaga w tym spacer, joga albo inne ćwiczenia oddechowe. Ostatnim sposobem hakowania organizmu jest zapanowanie nad hormonami. Zapewnia to wewnętrzną równowagę organizmu. Sposobem, który nie jest do końca bezpieczny jest wstrzykniecie związku chloru do oczu, aby być w stanie widzieć w nocy. Tak robią biohakerzy, którzy faktycznie odczuwają tymczasowe zmiany w komórkach. Nie jest to jednak bezpieczna metoda, którą się poleca, bo można łatwo zrobić sobie krzywdę.

Co więcej …

Oprócz wzmacniania organizmu poprzez trening oraz odpowiednią dietę, ważna jest inna strefa naszego życia. Chodzi mianowicie o sferę psychiczną. Wpływa na nią ustalanie celów oraz zadań jakie na nas czekają. Musimy je wykonywać krok po kroku, w najbliższym możliwym czasie. Nie ustalać celów długofalowych, tylko wykonywać najważniejsze czynności w tym momencie. Ważne jest, aby się skupić na robieniu jednej rzeczy, ponieważ wykonywanie wielu czynności w tym samym czasie nie służy naszemu organizmowi. Jeśli chodzi o zadanie, to ważne, aby podczas jego wykonywania nie towarzyszył nam stres i niska wydajność. Najlepiej, kiedy jest to stres mobilizujący, który motywuje nas do efektywnego wykonania swojej pracy. Potrzebne jest wyjście ze strefy komfortu. Wtedy możemy się najwięcej nauczyć oraz uzyskać satysfakcjonujący dla nas wynik. Musimy jednak pamiętać o własnych możliwościach i nie obciążać zbytnio naszej psychiki. Nie jest to słabość, tylko racjonalna świadomość. W kontaktach międzyludzkich potrzebna jest komunikacja oraz wzajemna mobilizacja. Praca w grupie jest oczywiście ciężka, bo czasami pewne sytuacje nie zależą od nas. Wtedy ważny jest wzajemny szacunek i omówienie danego problemu. To zdecydowanie poprawia relacje w grupie. Potrzebne są również wyzwalacze, które nas rozwiną. Aby tak się stało, musimy potrafić zrozumieć nasze niepowodzenia i przekuć w coś dobrego. Trzeba umieć podejmować ryzyko, tylko wtedy jesteśmy w stanie wprowadzić nasze rozwiązania w życie.

Sen

Przede wszystkim musimy mieć ustaloną porę dnia o jakiej godzinie idziemy spać. Przed samym snem najlepiej jest unikać niebieskiego światła. Wyeliminowanie nawyku sięgania po telefon, czy grania albo oglądania na komputerze filmu jest warunkiem koniecznym. Mamy wtedy pewność, że nasz sen będzie jakościowy. Wpływa na to melatonina, która wydziela za pomocą szyszynki hormon odpowiedzialny za sen. Ograniczając wpływ zewnętrznych czynników, pomagamy naszemu organizmowi złapać odpowiedni rytm. Serotonina poprawia nasz nastrój. Aby mogła się wydzielić powinniśmy w swojej kolacji zawrzeć węglowodany oraz białko. Trening w godzinach wieczornych nie jest zalecany. Nie jesteśmy w stanie zasnąć po wysiłku fizycznym.

Genetyczna przemiana

He Jiankui to chiński naukowiec z Shenzhen. Stwierdził, że zmienił genetycznie zarodki dla siedmiu par. Chciał w ten sposób uodpornić dzieci na wirus HIV. Najgłośniejszym sprawą była historia 2 bliźniaczek. Były to pierwsze dzieci, które urodziły się w wyniku modyfikacji genowej. Z jednej strony miało to uchronić przed chorobami dziedziczonymi, z drugiej zaś strony budziło to ogromne kontrowersje. Nie wszystkim spodobały się takie „eksperymenty”. W roku 2019, niespełna rok po aferze z modyfikowaniem genów dzieci, został skazany na 3 lata. Złożył wyjaśnienie w tej sprawie, tłumacząc że dziewczynki urodziły się zdrowe. Nie wszystkich taka odpowiedz usatysfakcjonowała. David Baltimore, mikrobiolog, laureat Nagrody Nobla nazwał go „nieodpowiedzialnym”. W tle rozbrzmiewało ostrzejsze określenie, mianowicie „chiński Frankenstein”. W 2016 roku w Jordanii doszło do podmiany mitochondriów. Kobieta miała łagodną mutację DNA mitochondriów. Jednak był z tym poważny problem, ponieważ jej dzieci umierały zaraz po porodzie albo ciąża była tracona. Był na to sposób. W zabiegu in vitro użyto mitochondriów innej kobiety, aby nie przekazywać wadliwej mutacji. Chłopiec, który się wtedy urodził, skończy w tym roku 7 lat. W roku 2021 w czasopiśmie „The New England Journal of Medicine” ukazał się artykuł, w którym opisano pierwszą próbę wstrzyknięcia do krwi specyfiku wykorzystującego system CRISPR. Osoby te miały wrodzoną chorobę amyloidową. Jest to schorzenie, w której  komórki produkują nieprawidłowe białko, prowadząc do choroby nowotworowej. Wstępne badania po otrzymaniu zastrzyku dają nadzieję. Po 28 dniach produkcja nieprawidłowego białka u osób testowanych spadła o 80%. Taka sytuacja miała miejsce u trzech mężczyzn, którzy przyjęli 2 dawki. Wynik tych badań zachęca do dalszych poszukiwań. Julian Gillmore z University College London, który brał udział w tym zdarzeniu, powiedział „Te dane są wyjątkowo zachęcające”.

CRISPR

Metoda CRISPR w roku 2020 została nagrodzona Noblem. Polega na ochronie organizmu przed wirusami. Przechowuje w genomie fragmenty „obcego” DNA. W momencie, gdy bakteria zostaje zaatakowana przez wirusa i uda jej się zwalczyć zagrożenie, wycina sobie kawałek jego DNA. Jest to zabezpieczenie pozwalające szybciej zadziałać komórce bakterii i zniszczyć wirusa za pomocą specjalnego enzymu. Możliwe jest to dzięki wbudowaniu w swój materiał genetyczny wyciętego kawałka DNA. Jest to nadzieja dla osób walczących z chorobami genetycznymi. Komórka jest w stanie połączyć ze sobą pęknięte fragmenty DNA, to jednak prowadzi do zmian w DNA i wyłączeniu genu.  

Czy tak można?

Zdania na ten temat są podzielone. Jedni uważają to za coś normalnego, coś co ma uchronić przed chorobami. Osoby opowiadające się po drugiej stronie barykady, uważają że jest to bardzo niebezpieczne i mocno eksperymentalne działanie. Stosowanie go jest skrajnie nieodpowiedzialne. Z punktu prawnego większość krajów zakazuje modyfikacji genetycznej. Wynika to na pewno z powodu podpisania 4 kwietnia 1997 roku przez kraje europejskie konwencji o prawach człowieka i biomedycynie. Wielka Brytania dopuszcza wyjątek w kwestii MRT, czyli terapii mitochondrialnej. W Polsce za przeprowadzenie podobnej terapii grozi 5 lat.   

Powiązane Artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button