NOWOŚĆSPOŁECZEŃSTWOZDROWIE

Genetyczny biohacking (genetyczne hakowanie)

Genetyczny biohacking, często nazywany genetycznym hakowaniem, to proces manipulowania biologią ludzkiego organizmu. Tak jak hakerzy modyfikują oprogramowanie, tak biohakerzy zmieniają swoje organizmy.

Odkrycie technologii CRISPR/Cas, która umożliwia precyzyjne edytowanie genomu, zrewolucjonizowało nauki przyrodnicze. Ta technologia pozwala na precyzyjne cięcie łańcucha DNA, co otwiera możliwości leczenia chorób genetycznych lub modyfikacji upraw i zwierząt gospodarskich.

Jednym z najbardziej znanych biohakerów jest Jo Zayner, który jest pierwszą znaną osobą, która użyła technologii CRISPR do próby edycji własnych genów. Zayner prowadzi własną firmę, która oferuje artykuły biohackingowe.

Historia metody CRISPR/Cas9

CRISPR/Cas9 to metoda inżynierii genetycznej, która pozwala na precyzyjne manipulacje genomem danego organizmu. W 1987 roku japoński naukowiec Yoshizumi Ishino odkrył, że bakterie Escherichia coli posiadają w swoim materiale genetycznym, w ściśle określonym miejscu, kilka powtarzających się sekwencji. W 2012 roku Jennifer Doudna i Emmanuelle Charpentier opublikowały badania wykazujące, że CRISPR-Cas9 można programować za pomocą RNA tak, by modyfikowało DNA. Stało się to jednym z najważniejszych odkryć w historii genetyki.

Mechanizm immunologiczny CRISPR W organizmie bakterii odcinki CRISPR są krótkimi odcinkami DNA występującymi po kilka i oddzielonymi od siebie innymi odcinkami. System CRISPR działa podobnie, jak ludzkie mechanizmy immunologiczne (nabyte). Pozwala bakteriom, które przeżyły atak wirusa, uodpornić się na niego, a w przypadku kolejnego ataku, zareagować szybciej i bardziej wydajnie.

CRISPR jako metoda inżynierii genetycznej

W przypadku metody CRISPR możliwe jest dokonywanie bardzo precyzyjnej edycji genomu docelowej komórki. Jest to poza tym metoda stosunkowo tania, wydajna i prosta w wykonaniu. Jedyne, co jest wymagane przy dokonywaniu transformacji genetycznej, to odpowiednie gRNA oraz zadbanie o dostępność enzymu Cas (najczęściej Cas9) w komórce docelowej.

Zastosowanie CRISPR/Cas9 W czerwcu 2018 naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley opublikowali pracę wykorzystującą metodę CRISPR/Cas9 do leczenia osób z łamliwym chromosomem X. Wykorzystali oni jony złota jako nośnik dla enzymu tnącego DNA i przetransportowali go do mózgu.

Pomimo ogromnego potencjału CRISPR/Cas9, metoda ta jest nadal przedmiotem badań i dyskusji etycznych. Zawsze należy korzystać z zdrowego rozsądku i unikać ryzykownych eksperymentów.

Powiązane Artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button