KRYMINOLOGIANOWOŚĆ

Anatolij Moskvin: geniusz, którego fascynacja zamieniła się w horror

Anatolij Moskvin, urodzony 1 września 1966 roku w Gorkim (obecnie Niżny Nowogród), to postać niezwykle ciekawa. Był cenionym krajoznawcą, lingwistą, poliglotą, tłumaczem, dziennikarzem i autorem słowników. Jego niesamowita inteligencja i pasja do nauki przyciągały uwagę, ale jednocześnie skrywały mroczne sekrety, które zszokowały cały świat.

Życie i kariera

Moskvin ukończył filologię na Uniwersytecie Moskiewskim im. Łomonosowa, gdzie również obronił doktorat z germanistyki i keltologii (dziedzina nauki zajmująca się badaniem języków, literatury, historii, mitologii i kultury Celtów). Przez wiele lat wykładał keltologię na Niżegorodzkim Uniwersytecie Lingwistycznym. Jego zainteresowania obejmowały archeologię funeralną (naukę o cmentarzach i grobach, ich układzie, historii i kulturze związanej z pochówkiem), co zaowocowało licznymi artykułami i planami wydania książki o cmentarzach Niżnego Nowogrodu.

W latach 2006-2010 pracował jako wolny strzelec dla gazety „Niżegorodzki Robotnik”, gdzie publikował swoje historyczne i krajoznawcze artykuły. Był głównym autorem gazety „Nekrolog N.N.”, gdzie zamieszczał liczne eseje o cmentarzach, nie pobierając za to wynagrodzenia. Jego artykuły przyciągały uwagę nie tylko ze względu na ich merytoryczną wartość, ale także ze względu na unikalny styl i dogłębne badania.

Moskvin mieszkał z rodzicami w dużym mieszkaniu w Niżnym Nowogrodzie. Jego rodzina była uważana za normalną i dobrze sytuowaną, a sąsiedzi opisywali Moskvin’a jako spokojnego i niepozornego człowieka. Mieszkanie, w którym żył, było pełne książek. Moskvin posiadał ogromną bibliotekę, liczącą około 60 tysięcy tomów. Jego pokój był zapełniony dokumentami, rękopisami i książkami, które gromadził przez lata. Jednakże jego mieszkanie skrywało mroczny sekret.

Przerażające odkrycie i aresztowanie

2 listopada 2011 roku policja dokonała przeszukania mieszkania Moskvin’a oraz jego garażu. Znaleziono tam 26 zmumifikowanych ciał dziewcząt, które były przebrane w ubrania i udekorowane w taki sposób, aby przypominały żywe lalki. Moskvin przyznał, że wykopywał ciała z cmentarzy, mumifikował je i przekształcał w manekiny, które umieszczał w swoim domu.

Proces karny i leczenie

W swoich zeznaniach Moskvin tłumaczył, że jego działania były napędzane głęboką fascynacją duchami zmarłych dzieci oraz pragnieniem posiadania dziecka, które nie mogło być spełnione z powodu trudności adopcyjnych. Moskvin twierdził, że jego intencje były naukowe i badawcze, a nie seksualne. Przyznał, że prowadził te praktyki od ponad 20 lat, zaczynając od badania cmentarzy i poszukiwania kontaktu z duchami.

Twierdził również, że chciał stworzyć swoistą społeczność duchów, które miałyby swoje hierarchie, język, święta i tradycje. Moskvin wierzył, że jego badania mogłyby przyczynić się do lepszego zrozumienia życia po śmierci i kontaktu z duchami.

W maju 2012 roku Moskvin został oskarżony o znieważenie zwłok i grobów. Po przeprowadzeniu procesu został uznany za niepoczytalnego i skierowany na przymusowe leczenie psychiatryczne. Co pół roku sąd przedłużał jego pobyt w zakładzie psychiatrycznym, a jego przypadek uznano za wyjątkowy w nowoczesnej kryminologii.

Mimo swoich budzących zgrozę działań, Moskvin był opisywany przez kolegów jako dobry i genialny naukowiec, którego ekscentryczność była postrzegana jako „dziwactwa inteligenta”. Jednak jego czyny pokazały mroczne oblicze obsesji, które doprowadziły do poważnych naruszeń prawa i norm społecznych.

nekromanta Anatolij Moskvin

Sprawa Moskvin’a wywołała ogromne poruszenie w Rosji i poza nią. Jego przypadek stał się przedmiotem dyskusji na temat granic fascynacji i obsesji. Działalność Moskvina stała się również tematem badań psychologów i kryminologów. Jego przypadek został również wykorzystany w edukacji i szkoleniach dla funkcjonariuszy organów ścigania, aby lepiej rozpoznawać i radzić sobie z podobnymi przypadkami w przyszłości.

Anatolij Moskvin nie był dewiantem seksualnym. W jego działaniu nie było seksualnego kontekstu. Nie budzi również wątpliwości wiarogodność jego zeznań. Z obiektywnego punktu widzenia jego działanie było zbezczeszczeniem zwłok małych dzieci, co musiało być dla ich rodziców wielką (dodatkową) traumą. Można mieć jednak współczucie dla Anatolia Moskvina, który na swój wypaczony sposób realizował potrzeby duchowe. Jest on uosobieniem nekromanty. Nekromanta to osoba, która praktykuje rodzaj magii polegającej na komunikowaniu się z duchami zmarłych. Nekromanci często wykorzystują te praktyki, aby uzyskać wiedzę o przyszłości, zyskać władzę nad duchami, a czasem przywoływać zmarłych do życia. Tradycyjnie nekromancja była uważana za czarną magię i wiązała się z licznymi rytuałami, często uznawanymi za nieetyczne lub nielegalne. Nekromanta, zatem, to postać, która balansuje na granicy między światem żywych a zmarłych, często budząc strach i kontrowersje.

Powiązane Artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button