Można odnieść wrażenie, że w dzisiejszych czasach tatuaż jest atrybutem piłkarza równie nieodzownym, co piękna influencerka u jego boku. Jednak nie wszędzie tak jest. Jedną z drużyn, w których trudno znaleźć wytatuowanych mężczyzn, jest reprezentacja Izraela. Dlaczego tak jest?
Zakaz biblijny
Podstawowym powodem braku tatuaży u żydowskich piłkarzy jest zakaz obowiązujący w Religii Mojżeszowej. Został on jasno sformułowany w Biblii. Brzmi tak: Nie będziecie się tatuować (Kpł 19,28). Warto spojrzeć na kontekst, w jakim został wyrażony ten zakaz. W Księdze Kapłańskiej zostało opisane jak Bóg instruował Mojżesza. Wypowiedział do niego między innymi takie słowa:
26. Nie będziecie jeść niczego z krwią. Nie będziecie uprawiać wróżbiarstwa. Nie będziecie uprawiać czarów. 27. Nie będziecie obcinać w kółko włosów na głowie. Nie będziesz golił włosów po bokach brody. 28. Nie będziecie nacinać ciała na znak żałoby po zmarłym. Nie będziecie się tatuować. Ja jestem Pan! 29. Nie wydawaj swej córki na hańbę, czyniąc ją nierządnicą, aby kraj nie uległ nierządowi i nie był pełen rozpusty. 30. Będziecie zachowywać moje szabaty i szanować mój święty przybytek. Ja jestem Pan! 31. Nie będziecie się zwracać do wywołujących duchy ani do wróżbitów. Nie będziecie zasięgać ich rady, aby nie splugawić się przez nich. Ja jestem Pan, Bóg wasz!
Z zacytowanego fragmentu Księgi Kapłańskiej wynika, że zrobić sobie tatuaż to zbrodnia porównywalna do uczynienia z własnej córki prostytutki. A więc nie jest to sprawa błaha.
Patrząc na rozpatrywaną kwestię szerzej, należy zauważyć, że Judaizm naucza, że ciało jest darem od Boga i powinno być traktowane z szacunkiem. Trwałe zmiany, takie jak tatuaże, są postrzegane jako naruszenie integralności ciała. Niektórzy Żydzi wierzą, że tatuaże mogą wpłynąć na zmartwychwstanie. Tradycja mówi, że ciała mają być zachowane w jak najlepszym stanie na czas przyszłego zmartwychwstania, a tatuaże są uważane za trwałe modyfikacje.
Na marginesie należy zauważyć, że zakaz tatuowania własnego ciała obowiązuje również wszystkich chrześcijan. W Nowym Testamencie brak jest zapisu, który wyraźnie by go odwoływał, jak to ma miejsce w przypadku obrzezania oraz spożywania wieprzowiny.
Kwestia historyczna
Pewną rolę odgrywa również historia. Dla wielu Żydów, szczególnie tych, którzy przetrwali Holokaust lub mają przodków, którzy przetrwali, tatuaże mają negatywne konotacje. W obozach koncentracyjnych naziści tatuowali więźniów, co nadaje temu rodzajowi okaleczania ciała bolesne i traumatyczne znaczenie.
Podsumowanie
Izraelscy piłkarze nie okaleczają własnych ciał ponieważ nie podoba się to Bogu. Przez to żydowscy zawodnicy wyglądają bardziej dostojnie i męsko od swoich zniewieściałych kolegów z Europy.