NOWOŚĆZWIERZĘTA

Czy rysie są niebezpieczne dla człowieka?

Rysie są piękne i duże drapieżniki z rodziny kotów, które ważą od 15 do 35 kg u dorosłych osobników. Mimo to, nie są one agresywne ani nie atakują ludzi bez powodu. Nie stanowią zagrożenia dla ludzi tak jak lew czy puma. W rzeczywistości, rysie są płochliwe i unikają ludzi.

Jednakże, podobnie jak dla wilków, bardzo niebezpiecznymi dla rysi barierami są: rosnące natężenie ruchu samochodowego oraz rozwój sieci autostrad i dróg szybkiego ruchu. Rysie giną też coraz częściej na ruchliwych drogach lokalnych, bywają też ofiarami wnyków i nielegalnych odstrzałów.

Reintrodukcja rysi w Polsce.

Reintrodukcja rysia to ponowne wprowadzenie tego gatunku do środowiska naturalnego. W Polsce prowadzone są dwie metody reintrodukcji rysia: „born to be free” oraz „wild to wild”.

Od 2007 roku WWF Polska prowadzi program reintrodukcji rysi. Dzięki działaniom wspieranym przez WWF Polska do natury wróciło ponad 26 rysi w lasach północno-wschodniej Polski. Z kolei do lasów w północno-zachodniej Polsce wypuszczono w 2019 roku już 18 osobników.

Metoda „born to be free” opiera się na leśnych wolierach, w których przebywają samice rodzące młode rysie. Małe koty mają możliwość wychodzenia na otwartą przestrzeń przez niewielkie otwory, poznając naturalne, dzikie środowisko, które będzie ich domem.

Druga metoda reintrodukcji, „wild to wild”, polega na odławianiu zwierząt z terenów, na których populacje są liczne i wypuszczenia ich na tam, gdzie gatunek jest osłabiony.

Reintrodukcja gatunku przynosi pierwsze efekty. W 2021 roku padł rekord narodzin – 6 samic urodziło co najmniej 14 maluchów.

Powiązane Artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button